Jak správně používat kondicionér, masku a balzám na vlasy

Chcete mít zdravou, hebkou a lesklou hřívu, kterou vám ostatní budou závidět? V tom případě pouhé používání šamponu rozhodně nestačí. Do své pravidelné rutiny je třeba přidat ještě několik přípravků, které uzavřou vlasové vlákno a pomohou vám vlasy vyživit. Zajímá vás, jak správně používat kondicionér, masku a balzám na vlasy?

V tomto článku vám prozradím, k čemu vlastně jednotlivé vlasové přípravky slouží. Dozvíte se, v čem konkrétně našim vlasům pomáhá kondicionér, maska, balzám a olej na vlasy. Také vám prozradím, jak jednotlivé přípravky používat a jak při jejich nanášení správně postupovat, aby byl výsledek co nejlepší. Tak pojďme rovnou na to.

Proč opravdu nestačí používat pouze šampon

Říkáte si, že nanášení kondicionéru, masky nebo balzámu na vlasy je zbytečné? Že přece jen stačí použít vhodný šampon? To ale rozhodně není pravda a do budoucna byste se tomu měli vyvarovat.

Šampon totiž slouží opravdu pouze pro čištění vlasového vlákna. To znamená, že z vaší hřívy smyje špínu z vnějšího okolí, zbytky stylingových přípravků a mrtvé buňky z pokožky hlavy. Při umývání se otevírá povrch vlasů a je tedy náchylnější k případnému poškození. Proto je třeba jej opět uzavřít, k čemuž slouží právě kondicionér.

Kondicionér, maska, balzám a olej aneb co je co

Po aplikaci šamponu je tedy potřeba používat další vlasové přípravky, které si kladou za cíl dopřát naší hřívě extra výživu. Jelikož ale takových přípravků existuje spousta, může být někdy obtížné se v nich správně zorientovat. Pojďme si proto shrnout, co k čemu slouží.

K čemu slouží kondicionér

Kondicionér slouží k tomu, aby vlasové vlákno po umytí opětovně uzavřel. Vlasová kutikula se totiž při umývání mírně zvedne a v takovém stavu jsou naše vlasy náchylnější k poškození (ať už mechanickým nebo třeba vlivem tepla). Kondicionér dokáže nabobtnání vlasové kutikuly zmírnit a připravit vlasy na závěrečný styling.

Na trhu jsou přitom k dostání takzvané oplachové a bezoplachové kondicionéry.

  • Oplachové kondicionéry se nanáší po každém umytí šamponem.
  • Oproti tomu bezoplachový kondicionér se aplikuje po oplachovém kondicionéru nebo masce, a to buď do vlhkých nebo suchých vlasů. Zpravidla vlasům dodává ještě něco navíc, například může sloužit jako ochrana proti působení tepla (při následném fénování, žehlení nebo kulmování).

Tipy na moje TOP kondicionéry

ProduktNaše hodnoceníOrientační cenaObjednávka
Olaplex N°5 Bond Maintenance
⭐ 100 %do 600 Kč Zjistit cenu
Kérastase Première Fondant Fluidité Réparateur
⭐ 100 %do 1100 Kč Zjistit cenu
Matrix Total Results Color Obsessed
⭐ 97 %do 300 Kč Zjistit cenu
Biolage Essentials HydraSource
[usr 5 text="true" tooltip="true"]200 Kč Zjistit cenu
Kérastase Résistance Fondant Extentioniste
[usr 5 text="true" tooltip="true"]600 Kč Zjistit cenu

K čemu slouží kúra nebo maska na vlasy

Vlasová kúra nebo také maska na vlasy se používá proto, aby pronikla hlouběji do vlasového vlákna než kondicionér a balzám. Dostává se tedy až do vnitřní struktury vlasů, kde pomáhá regenerovat poničené vlákno. Zároveň se podílí na hydrataci vlasů a při pravidelném používání jsou výsledkem jemnější, hebčí a na pohled hezčí kadeře. U některých přípravků se používá maska na vlasy a pak kondicionér, který vlasy uzavře.

Tipy na moje TOP masky na vlasy

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
Maska Hairburst
EXTRA TIP

⭐ 100 %
cca 840 Kč Zjistit cenu
Olaplex N°3 Hair Perfector
TOP 1

⭐ 100 %
cca 520 Kč Zjistit cenu
Maria Nila Structure Repair
TOP 2

⭐ 100 %
cca 620 Kč Zjistit cenu
Redken Extreme
TOP 3

⭐ 98 %
cca 650 Kč Zjistit cenu

K čemu slouží olej na vlasy

Posledním vyživujícím přípravkem je takzvaný olej na vlasy. Používá se v opravdu malém množství a za úkol má vlasy hloubkově hydratovat, vyživit, uhladit a rozzářit. Některé oleje dokonce dokáží poskytnout ochranu před elektrizováním nebo působením slunečního záření.

Tipy na moje TOP oleje na vlasy

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
Olaplex No.7 Bonding Oil
TOP 1

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 700 Kč Zjistit cenu
Kérastase Elixir Ultime
TOP 2

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 600 Kč Zjistit cenu
Alterna Caviar Anti-Aging
TOP 3

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 950 Kč Zjistit cenu
Nuxe Huile Prodigieuse
TOP 4

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 550 Kč Zjistit cenu
Orofluido Beauty Elixir For Your Hair
TOP 5

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 330 Kč Zjistit cenu

Správné nanášení přípravků je klíčem k úspěchu

Pokud si jednotlivé vlasové přípravky pořídíte, věnujte pozornost jejich správnému nanášení. Jedině tak mohou opravdu dobře plnit svůj úkol.

Jak správně používat kondicionér

Vlasy si nejprve umyjte šamponem jako obvykle. Než budete kondicionér do vaší hřívy aplikovat, jemně vymačkejte přebytečnou vodu z vlasů. Pokud jsou totiž vlasy příliš vlhké, kondicionér po nich steče a nedokáže zcela dobře plnit svou službu.

Na dlaň si naneste malé množství kondicionéru (zhruba o velikosti ořechu). Následně jej naneste po celé délce vlasů, zhruba 2 až 3 cm od kořínků. Pro rovnoměrné rozložení péče použijte prsty, případně si na pomoc do sprchy vezměte hřeben se širokými zuby.

Kondicionér nechte působit po dobu uvedenou na obalu. Obvykle ale není nijak dlouhá, kondicionér totiž účinkuje prakticky okamžitě, poté jej z vlasů důkladně vymyjte. A jak často používat kondicionér? Jednoduše vždy, když použijete i šampon. Složky kondicionéru totiž vlasy nijak nezatěžují, a proto je možné jej bez obav používat každý den.

Jak používat balzám na vlasy

Obecně by se dalo říct, že balzám na vlasy má bohatší texturu než kondicionér. Na rozdíl od kondicionéru jej přitom lze bez obav nanášet také na pokožku hlavy. Nedoporučuje se jej ale používat častěji než dvakrát týdně.

Způsob nanášení je jinak totožný jako u kondicionéru. Pouze se liší doba působení, která se zpravidla pohybuje kolem 5 minut. Poté je třeba jej důkladně vymýt.

Jak používat masku na vlasy

Stejně jako balzámy na vlasy, ani masky nejsou určeny pro každodenní použití. V takovém případě by se totiž vlasy mohly přetížit a výsledek by byl zcela opačný. Proto je používejte zhruba jednou týdně.

Masku je třeba na vlasy aplikovat po umytí. U některých přípravků je následně třeba použít ještě kondicionér, jelikož jejich složení nedokáže vlas uzavřít. O této skutečnosti byste se vždy měli dozvědět z obalu daného výrobku.

Samotná maska se aplikuje do celé délky vlasů a nechává se působit. Doba působení se pohybuje kolem několika desítek minut a vždy byste se o ní měli dozvědět z návodu výrobce.

Jak správně používat olej na vlasy

Olej na vlasy je možné používat na suché i mokré kadeře. Jen je třeba aplikovat opravdu malé množství dle návodu. Pokud byste oleje použili příliš, hříva by se vám velmi rychle mastila a vypadala zplihle.

U jemných vlasů aplikujte olej spíše do délek. U vlnitých nebo silně poškozených vlasů jej můžete aplikovat po celé délce vlasů. Při aplikaci si nejprve nakapejte několik kapek do dlaně. Olej rozetřete a následně jej prsty lehce vmasírujte do vlasů. Dejte si ale pozor na to, abyste následně už nepoužívali žádnou tepelnou úpravu, která by v kombinaci s olejem mohla nadělat neplechu.

Používat raději přípravky se silikony nebo bez?

Když je řeč o vlasové kosmetice, jsou často skloňovaným slovem právě silikony. Ty totiž k vlasovým přípravkům patří stejně neodmyslitelně jako konzervanty k pleťové kosmetice. Jak je to tedy s jejich škodlivostí? Je opravdu třeba se přípravkům se silikony vyhýbat obloukem?

Silikony na vlasech v podstatě vytváří vodotěsný film, chrání je před teplem a slunečním zářením. Často se objevují v šamponech, jelikož vlasům dodávají skluznost a je tedy mnohem jednodušší do nich přípravek vpracovat. Pokud ale přípravky se silikony používáme dlouhodobě, začnou silikony vlasy obalovat. Postupně se na nich vytváří těsný film, který vlasové vlákno v podstatě uzavírá.

To má za následek viditelný efekt. Vlasy začínají vysychat a ztrácet lesk. Zároveň u nich lze pozorovat jednodušší zacuchání. A právě tento dlouhodobý účinek je důvodem, proč se přípravků se silikony snaží lidé spíše vyhýbat.

A jaký je tedy konečný verdikt? Přípravky se silikony mají své pro i proti. Pokud se jich nechcete zcela vzdát, lze doporučit je aspoň občas nahradit přípravky bez silikonů, které z nich tyto přebytečné silikony smyjí.

Kdy naše vlasy nejvíce trpí?

Vlasy zatěžujeme prakticky každý den. Existuje přitom hned několik věcí a činností, které jim rozhodně neprospívají. Na kvalitě a vzhledu vlasů se často podepíše třeba onemocnění a hormonální výkyvy v průběhu dospívání, těhotenství a menopauzy.

Kromě toho mají vlasy tendenci trpět v případě, že je často svazujete do velmi utaženého culíku nebo drdolu. Náchylné k poškození jsou rovněž při častém žehlení a fénování a dokonce i při častém mytí, které vysušuje naši vlasovou pokožku.

Pozor je třeba si dávat také na nadměrné používání stylingových přípravků, fixních gelů a laků. Neplechu může nadělat rovněž časté odbarvování nebo naopak barvení vlasů.

I z těchto uvedených důvodů se vyplatí věnovat péči o vaše vlasy dostatek pozornosti. Podpoříte tím totiž jejich hydrataci, vlasy budou hloubkově vyživené, lesklé a jemné na dotek. Pokud jste doteď používali pouze šampon, zkuste to změnit a zařaďte do své pravidelné rutiny také vlasové kondicionéry, masky a balzámy na vlasy. Uvidíte, že z dlouhodobého hlediska se to opravdu vyplatí.

Přidat komentář

four × five =