Rozšířené póry trápí velkou část žen, ale i mužů. Na vině je přitom produkce velkého množství kožního mazu a hromadění nečistot uvnitř pórů. Pokud se s tímto problémem potýkáte, pravděpodobně řešíte, jak na rozšířené póry.
V tomto článku se na tuto problematiku podíváme podrobněji. Prozradím vám, proč a jak vlastně rozšířené póry vznikají. Také se dozvíte, co pomáhá na rozšířené póry a čím se řídit, abyste jejich vzniku předcházeli. Důležité je zejména pamatovat na pravidelné a důkladné čištění pleti a dodržování správné životosprávy.
Proč a jak vznikají rozšířené póry
Rozšířené póry se mohou objevit prakticky kdekoliv na naší pleti. Nejčastěji se s nimi ale setkáme v takzvané T-zóně, tedy oblasti čela, nosu a brady.
Při normální produkci kožního mazu prochází maz bez problémů pórem na povrch pokožky. Zde se rovnoměrně rozprostře, aniž bychom to nějak výrazně poznali. Problém ale nastává v případě, kdy kožní žlázy produkují příliš velké množství kožního mazu.
Tehdy se totiž mastnota v pórech nahromadí a přidají se k ní nejrůznější nečistoty. Vlivem toho se může pór začít ucpávat. A čím je nános větší, tím více může daný pór zvětšovat. Pokud se v daném póru nachází velké množství mrtvých buněk, průchod mastnoty na povrch se prakticky zcela uzavře. Vše oxiduje a zčerná a výsledkem je vznik typických černých teček.
Pórů jako takových se tedy zbavit nelze. Jsou totiž zcela přirozenou součástí naší pokožky. Nicméně můžete se snažit docílit toho, aby tyto póry byly čisté a tím pádem velmi malé (a prakticky neviditelné). A jak tedy na to?
1. Nezanedbávejte čištění
Pravidelné čištění pleti symbolizuje naprostý základ pro to, abyste své póry udržovali v čistotě. Na tento krok byste přitom neměli zapomínat ráno a večer. I když totiž jdete spát s odlíčenou pletí, přes noc vaše pokožka přirozeně detoxikuje a potřebuje tedy péči i po probuzení.
Sáhnout můžete třeba po čisticí pěně Estée Lauder Perfectly Clean Multi-Action Foam, která uvolňuje póry a pokožku účinně zbavuje veškerých nečistot.
Další tipy na oblíbené produkty na čištění pleti:
- La Roche-Posay Effaclar čisticí pěnivý gel (od 315 Kč na Drmax.cz)
- Eucerin DermoPure Hloubkově čisticí gel (od 460 Kč na Pilulka.cz)
2. Pravidelně odstraňujte odumřelou kůži
K ucpávání pórů přispívá přítomnost částeček odumřelé kůže. Proto se jich snažte pravidelně zbavovat, ideálně aspoň jednou týdně. Skvělým pomocníkem je v tomto případě peeling s mikročásticemi, který příjemně obrousí vaši pokožku.
Skvělým produktem je například Origins GinZing Refreshing Cleanser, který je obohacen o exfoliační jojobové kuličky a karnaubský vosk. Navíc má svěží vůni grapefruitu, citronu a máty.
3. Nezapomínejte na tonikum
Do své každodenní rutiny péče o pleť zařaďte kromě jiného i tonikum. Právě to totiž pomáhá pokožce vrátit její přirozené pH a skvěle ji připraví na to, aby si z následných sér a krémů vzala opravdu maximum.
Tonikum si vždy vybírejte dle typu vaší pleti. Sáhnout ale můžete i po toniku, které je určeno pro všechny typy pleti. Jedním takovým je Clinique Anti-Blemish Solutions™ Clarifying Lotion. Zbavuje pleť nečistot a mastnoty a účinně odstraňuje také odumřelé kožní buňky.
Po použití tonika můžete aplikovat krémy a séra na rozšířené póry. Při jejich výběru se přitom řiďte typem vaší pleti. Něco jiného si totiž žádá mastná pokožka a něco jiného naopak suchá, smíšená či normální pleť.
4. Používejte pleťové masky
Čištění pleti můžete podpořit také používáním pleťových masek. Jednotlivé produkty na pleti působí několik minut a tímto způsobem dokáží z pórů rovněž vytáhnout všemožné nečistoty.
Sáhnout můžete třeba po hloubkově čisticí masce v prášku Mario Badescu Silver Powder, která pomáhá redukovat případný maz a přispívá k čistým pórům. Velmi oblíbené jsou v tomto ohledu také černé slupovací masky, které na obličeji zaschnou a dokáží velmi efektivně vyčistit zanesené póry. Vyzkoušet můžete třeba masku Ziaja Jeju Young Skin.
5. Používejte krém s SPF faktorem
V boji proti rozšířeným pórům je rovněž vhodné každý den používat krém s SPF faktorem. Ano, i v zimě. Dlouhodobé vystavení slunci může nejen zvyšovat riziko vzniku vrásek, ale i vysušovat vaši pokožku a zvětšovat póry.
Ideální je používat přípravek s minimálním SPF faktorem 30. Pokud vyrážíte za sluncem, je vhodnější sáhnout po přípravku s SPF faktorem 50. Skvělým produktem na obličej je třeba ochranné mléko Bioderma Photoderm Max nebo lehký ochranný fluid Nuxe Sun.
6. Nechoďte spát nalíčená
Pokud se vám po příchodu domů nechce odličovat, snažte se to co nejrychleji změnit. Usínání s make-upem totiž škodí vaší pleti. Kosmetika se tímto způsobem může spojit se špínou, bakteriemi a mastnotou a opět ucpávat vaše póry. Po probuzení tak mohou póry působit větší a být zanesenější.
7. Pozor na povlečení a ručník
Pozornost je samozřejmě třeba věnovat celkové hygieně v domácnosti. Vyhraďte si proto malé ručníky, které budete používat výhradně na pleť a vyměňujte je ideálně každý den. Zároveň myslete na pravidelnou výměnu ložního prádla. Přece jen je v noci vaše pokožka v bezprostředním styku s vaším povlečením, které může být plné bakterií a nečistot.
8. Omezte sahání na obličej
Máte tendenci si v průběhu dne neustále sahat na obličej a nějak se upravovat? V tom případě se pokuste tohoto zlozvyku vyvarovat. Při častém kontaktu vašich prstů s obličejem si totiž na pleť můžete zbytečně zanášet bakterie, se kterými se setkáváte třeba v práci nebo při cestě hromadnou dopravou.
9. Pamatujte na pitný režim
Na celkové zdraví a stav pokožky má vliv také důsledný pitný režim. Dostatek vody pomáhá dosáhnout vnitřní hydratace pokožky a odstranění toxinů z vašich pórů. Rovněž tímto způsobem dochází k celkovému zlepšení vaší pleti.
10. Zdravá a vyvážená strava
Na ucpaných pórech se může podílet i špatná životospráva. Proto se zaměřte na zdravou a vyváženou stravu, která vašemu tělu dopřeje vše potřebné přírodně. Vhodné jsou zejména potraviny s vysokým obsahem vitamínu C. Myslete také na dostatečné množství antioxidantů, které pročistí vaše tělo.
11. Babské rady na rozšířené póry
Pokud chcete vyzkoušet opravdu všechno, můžete proniknout také do tajú nejrůznějších babských rad. Připravit si tedy můžete jednoduchou mycí emulzi.
Stačí jen smíchat citronovou šťávu, lžíci soli, lžíci jogurtu a trošku medu. Citron pomůže odstranit nečistoty, sůl poté poslouží jako peeling pro účinné odstranění odumřelé kůže.
Rozšířené póry dokáží potrápit a někdy jim věnujeme až moc pozornosti. Pravdou ale zůstává, že se jedná o poměrně běžný problém, se kterým se potýká většina žen.
Důležité je pamatovat zejména na důkladné čištění pleti, používání kvalitní kosmetiky a dodržování správné životosprávy. Díky těmto krokům můžete výskyt černých teček výrazně zredukovat.
Přidat komentář