Jak si nalakovat nehty

Metody, tipy a triky, jak si správně nalakovat nehty

V dnešní době existuje hned několik metod lakování nehtů, a tak může mít půvabné ruce doslova každá žena. Zatímco dříve jste se za některými museli vydávat do salonu, nyní většinu z nich díky dostupnosti speciálního vybavení zvládnete z pohodlí domova. Nenechávejte nic náhodě a vsaďte na vlastní dovednosti. Lakování nehtů doma dokáže ušetřit nejen hromadu financí, které byste jinak v salonu při pravidelné návštěvě nechali, ale také spoustu času. Celý proces si navíc můžete zpříjemnit tím, že pozvete i kamarádku nebo si pustíte prima pořad či hudbu.

Podstatný však není pouze postup, jak si nalakovat nehty, důležitou roli hraje také následná péče. Pokud navíc chcete, aby vám lak na nehtech vydržel déle jak týden, neobejdete se bez dobré přípravy. V článku si dnes proto můžete přečíst nejen vše o dostupných metodách, ale také návod, jak si nalakovat nehty, jak je připravit na lakování a čeho se naopak při manikúře vyvarovat. Uvidíte, že ani dlouhotrvající výdrž laku z drogerie není tajemstvím.

S příchodem léta a hezkého počasí byste navíc měli řešit i pedikúru a péči o nohy. Jedině tak se budete v otevřených botách cítit příjemně. Prozradíme vám proto také, jak si nalakovat nehty na nohou a jakou péči jim dopřát, aby dělaly parádu po celé léto. Čtěte dále a přesvědčte se, že k dokonalé manikúře vás již dělí jen krůček.

Osobní tipy na nejlepší laky na nehty – TOP 5

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
Manucurist z Francie
⭐ 100 %400 Kč Zjistit cenu
DIOR Vernis
⭐ 100 %750 Kč Zjistit cenu
Sally Hansen Miracle Gel™
⭐ 96 %100 Kč Zjistit cenu

Metody lakování nehtů

Vždy dokonale upravené ruce a nehty jsou vizitkou každé ženy. Možností, jak docílit půvabné manikúry je dnes navíc hned několik. Zatímco klasickou manikúru zvládnete běžně doma bez nějaké další investice, k jiným metodám bude potřeba dokoupit speciální, a ne zrovna levné vybavení v podobě UV lampy či speciálních gelů. Jaké metody lakování nehtů dnes známe a která z nich je pro vás ta pravá?

Lakování nehtů doma

1. Klasické laky na nehty

Klasické laky na nehty si svou popularitu drží zejména skrze cenovou dostupnost a výběr z nepřeberného množství odstínů, efektů i značek. Jsou běžně rychleschnoucí, slibují dobrou výdrž a jejich nanesení zvládnete jednoduše sami. Pokud dodržíte správný postup a neopomenete podkladovou a svrchní vrstvu, pak vám i klasický lak udělá poměrně dobrou službu.

Na druhou stranu ale mají tyto klasické laky na nehty i své nevýhody. Oproti ostatním metodám je jejich odolnost vůči mechanickému poškození pochopitelně nižší. Navíc se hodí především pro udržované a od přírody hezké nehty, nikoliv pro nehtovou modeláž.

2. Gel-lak, shellac a striplac

Takzvaný gel-lak představuje alternativu ke gelovým nehtům. Liší se v tom, že je šetrnější, avšak před nanesením první vrstvy se musí povrch nehtu trochu zdrsnit pilníkem. Gelový lak se nanáší přímo na nehty a pak se zapéká pod UV nebo LED lampou, přičemž se ale nepoužívají tipy, jako při klasické gelové manikúře. Vydrží zhruba 2–4 týdny podle toho, jak moc nehty namáháte. Nevýhodou je, že se při této metodě nedají nehty příliš prodloužit a taky fakt, že se neobejdete bez speciální UV lampy a gel-laků.

Zdánlivě podobná označení shellac a striplac se od gel-laku přeci jen liší, a to svou technologií. Před jejich aplikací totiž není potřeba povrch nehtu zbrousit, a tak jsou ještě více šetrnější a nehty se jejich vlivem neničí. Striplac navíc můžete z nehtu kdykoliv sloupnout jako samolepku.

3. Porcelánové (akrylové) nehty

Nehtová modeláž je řešením nejen pro ty ženy, které jsou nespokojené s přirozeným tvarem či stavem nehtů, některé si ji dopřávají účelně skrze delší výdrž oproti klasické manikúře. Jednou z možností nehtové modeláže je právě akryl. Oblíbí si jej zejména majitelky problematických nehtů, ženy, které chtějí co nejpřirozenější nehty, případně ty, které touží po dlouhých či extrémních tvarech.

Akryl je oproti UV gelu pevnější a dá se lépe tvarovat, je méně náchylný k mechanickému poškození, a tak ideální i pro méně opatrné klientky nebo osoby pracující manuálně. Za touto metodou se sice musíte vydat do salonu, přičemž zaplatíte částku v řádech několika set korun, avšak co do výdrže i vzhledu jistě nebudete litovat.

4. UV gel

Jednou z nejoblíbenějších metod modeláže nehtů je použití UV gelu. Většina klientek se za ní vydává do kosmetických salonů, kde je její cena zhruba stejná jako za akrylové nehty. V poslední době se však roztrhl pytel s domácími UV lampami i celými sety, díky kterým nemají zručnější stoupenkyně něžného pohlaví problém si gelovou modeláž vytvořit doma.

Tato metoda vám při kvalitním provedení vydrží 3–5 týdnů, přičemž gelové nehty vypadají skutečně velmi půvabně. Gelová modeláž je sice o něco méně odolná a nevydrží extrémní zacházení jako akryl, i přesto se ale těší velké popularitě. Na výběr je velké množství gelových laků různých textur i efektů pro různě náročnou modelaci nehtů.

5. Metoda P-Shine neboli japonská manikúra

P-Shine metoda je ideální v případě, že preferujete přírodní vzhled nehtů. Současně můžete mít nehty zničené, lámavé nebo roztřepené, tato japonská metoda totiž spočívá v zapracování výživné vitamínové bomby se včelím voskem a mateří kašičkou. Jejím výsledkem jsou přírodní a krásně lesklé a hladké nehty. Pokud se nevydáte do salonu, budete do začátku potřebovat speciální P-Shine sadu, která stojí okolo 700 Kč. Tuto metodu péče o nehty se doporučuje opakovat jednou až dvakrát měsíčně.

Jak připravit nehty na lakování?

Aby lakování nehtů doma přineslo své ovoce, dodržujte několik zásadních pravidel. Jedním z nich je nezapomenout na nezbytnou přípravu nehtů. Před samotnou estetickou úpravou zkontrolujte přípravky a náčiní, které budete potřebovat. Základem je kvalitní pilník, nehtová výživa a odlakovač. Nejlépe spolu fungují výrobky od jedné značky, které by se měly vzájemně doplňovat.

Jak nalakovat nehty, aby vydržely

Optimální hydratace je základ

Mylně některé manikérky ženám radí, aby si den nebo dva dny před lakováním nehtů nemazaly ruce mastnými přípravky. Hydratace je při manikúře naopak vítána, samotné nehty se pak před nanesením laku odmastí. Důležité je správně hydratovat nejen nehty, ale i kutikuly. Udělejte si proto důkladný peeling, při kterém provedete masáž, a následně ruce zabalte.

Obvykle se před provedením manikúry doporučuje nehty namáčet do vody. V každém případě by ale tato lázeň s tonikem a solí neměla trvat déle než 30 vteřin, protože by se lak neměl nanášet na rozmočené nehty. Před i po nalakování byste pak měli dodržet interval 2 hodin, po které je vhodné se vodě zcela vyhnout. Neměli byste se proto koupat, chodit do wellnessu či umývat nádobí nebo auto.

Tvarování nehtů

Než nehty ozdobíte lakem, je potřeba je také správně vytvarovat. Tvar nehtů by vám měl být příjemný a podle úkonů, které nejčastěji vykonáváte, myslete i na praktičnost. Nejčastější je oválný tvar, který přirozeně kopíruje linii lůžka nehtu. Zkusit ale můžete také tvarování do špičky nebo tvaru lopatky.

Jaký pilník zvolit a jak nehty zapilovat?

Při tvarování nehtů je podstatné, jaké používáte náčiní a jak šetrně k nehtům přistupujete.

  • Ideálně používejte profesionální papírový pilník, který je flexibilní a má filtrovaný korundový prach.
  • Pilník by měl být ohebný, protože je k nehtům šetrnější. Sama při pilování ucítíte, že vám při použití pružného pilníku nebrní celý nehet.
  • V rámci bezpečnosti a šetrnosti pilujte nehty vždy v suchém stavu.
  • Nehty pilujte vždy jedním směrem. Díky tomu se nebudou zbytečně třepit, protože pilování ze strany na stranu narušuje jejich strukturu.

Odstranění kůžičky okolo nehtů

Na kůžičce okolo nehtů lak držet nebude. Pokud vidíte, že kůže již přerůstá na nehtové lůžko, je potřeba se jí zbavit. Nikdy ji ale nestříhejte, mohly by vám vzniknout nehezké záděry. Ideální je použít pomerančové dřívko k zatlačení kůžičky, kterým ji efektivně stlačíte z povrchu nehtu. Namísto něj ale můžete použít také speciální peeling na nehty.

Odmaštění nehtů

Do odmaštění nehtů se pusťte těsně před aplikací první vrstvy laku. Odmaštění je důležité, protože jinak by lak na nehty nemusel dobře přilnout a mohl se začít předčasně loupat. Potřebovat budete šetrný odlakovač a vatové tamponky nebo bavlněnou vatu. Na připravený materiál naneste odlakovač a v závislosti na typu nehtu a míře vysušování odmastěte buďto celé lůžko, nebo jen špičku nehtu.

Jak ušetřit?

Používání klasických odličovacích tamponů není příliš šetrné. Tampon totiž do sebe odlakovač nasaje ve velkém množství a špatně jej poté propouští ven. Kdežto s bavlněnou vatou spotřebujete až o 50 % méně odlakovače v porovnání s tampony. Jeden sekaný kousek vaty vám postačí na odlakování všech nehtů na ruce.

3 tipy, čeho se při péči o nehty vyvarovat

Přečtěte si, kde se skrývají nástrahy manikúry a čeho se při ní vyvarovat

  1. Neodlakovávejte si nehty dříve jak za 5–7 dní od předchozího lakování. Kdybyste nehty odlakovávali častěji, mohly by se začít nadměrně vysušovat a třepit.
  2. Odlakovač i výživa na nehty musí být kvalitní. Jestliže chcete, aby výživa na nehty dobře působila, nesmíte ji vyplavit nekvalitním odlakovačem. Proto se doporučuje používat výrobky od stejné značky, jejichž vlastnosti se vzájemně doplní.
  3. Pro odmaštění nehtu nepoužívejte vatu s příměsí viskózy. Tato vata se totiž při kontaktu s odlakovačem rozpouští a následně způsobuje bílé mapy na nehtech a v jejich okolí.

Jak si nalakovat nehty

Jak si správně nalakovat nehty?

Lakování nehtů běžně zabere hodinu času, který si určitě vyhraďte. Uspěchat manikúru se nevyplácí. A protože vám péče o nehty zabere tolik času, jistě zároveň chcete, aby vám lak na nehtech dlouho vydržel. Co je tajemstvím dlouhé výdrže a jak si správně nalakovat nehty?

Nejdůležitější je podklad

Podkladový lak neboli base coat byste rozhodně neměli vynechávat. Jaký je jeho účel?

  1. Slouží pro ochranu nehtů před zbarvením a zažloutnutím, které může způsobit i sebekvalitnější barevný lak. Nehty jsou totiž přirozeně porézní a barevné pigmenty laku by v nich mohly jinak ulpít.
  2. Vyrovnává povrch nehtu a zajišťuje jeho celkové zpevnění. Jestliže jsou vaše nehty zdravé a netrpíte třepením nebo nedostatkem vitamínů, pak můžete použít prakticky kteroukoliv podkladovou bázi. V opačném případě volte mezi produkty řešící konkrétní kosmetický problém.
  3. Napomáhá delší trvanlivosti barevného laku. Nanáší se ve dvou vrstvách, nejdříve jej naneste na horní část nehtu, poté přes celý nehet a částečně i na jeho spodní stranu dle aktuální délky. Podkladový lak se s barevným lakem dobře mísí, proto nemusíte čekat, až base coat zaschne, barvu můžete nanášet ihned.

Jak nanášet lak na nehty

Barvu laku si vyberte dopředu. K dostání je skutečně pestrá škála odstínů, použít můžete dokonce i laky s flitry či s matujícím efektem, lak v neonovém provedení či slupovací variantu.

  • Pro případ přetáhnutí si připravte vatovou tyčinku a odlakovač, případně speciální korektorovou tyčinku již napuštěnou odlakovačem.
  • S lahvičkou laku před použitím netřepejte. Mohly by vzniknout bublinky, jež by poté znepříjemňovaly lakování a mohou ovlivnit i výdrž laku.
  • Štěteček nemočte do laku a jednu stranu vždy otřete o okraj lahvičky.
  • Začněte těsně na okraji a kapku přitlačte na nehet, aby se lak roztáhl.
  • Lakujte rovnoměrně a jedním směrem. Vyhněte se více tahům, protože opakované nanášení vrstvy může zkazit výsledný dojem.
  • Jestliže používáte lak s nízkým krytím, je potřeba nejdříve jednu vrstvu nechat důkladně zaschnout a až poté nanášet druhou.

Buďte trpěliví a všechny nehty nechejte po nalakování řádně zaschnout. Moderní laky na nehty jsou dnes sice rychleschnoucí, avšak vyčkat pár minut navíc se rozhodně vyplatí. V případě, že skutečně pospícháte a nemáte na zasychání čas, pořiďte si urychlovač schnutí. Nejedná se o žádnou elektronickou vychytávku, nýbrž kosmetický produkt ve formě laku nebo rozprašovače, který běžně seženete v drogerii.

Nail art neboli zdobení nehtů

Jestliže nedáváte přednost minimalismu a jednobarevným nehtíkům, zvažte pořízení dalších doplňků. K dostání jsou dnes nejrůznější nálepky, třpytky a flitry, razítka a další vychytávky, pomocí kterých můžete nehty ozdobit. Nail art vaši manikúru ještě více ozvláštní.

Proč používat top coat?

Posledním krokem je nanesení svrchního laku (říká se mu také top coat). Můžete jím docílit požadovaného efektu, kdy se nehty mohou buď lesknout, nebo mít matný vzhled. Zároveň však zajistí delší trvanlivost barevného laku. Díky němu nedojde tak rychle k poškození a olupování barvy. Svrchní bázi navíc můžete pro prodloužení trvanlivosti používat třeba každý druhý den, stačí jím přejet hranu nehtu.

Jak zajistit, aby lak na nehtech vydržel co nejdéle?

Toužíte po krásně vypadajících nehtech, na nichž lak vydrží déle než 5 dnů? Pak pamatujte, že kromě kvalitních kosmetických prostředků a dokonalé úpravy je důležité také to, jak se po nalakování k nehtům chováte a jakým manuálním činnostem se věnujete. Aby lak déle vydržel, navlékejte si vždy při mytí nádobí a delším kontaktu s vodou gumové rukavice a vyhýbejte se dlouhému koupání. Současně pomůže také používání šetrného pilníku a ne příliš časté odlakování.

Jak si nalakovat nehty na nohou?

K létu a hezkému počasí jednoznačně patří otevřené boty. Pro jejich nošení je však důležité mít hezky upravené nohy a spolu s nimi i nehty. Při pedikúře můžete postupovat obdobně jako při péči o nehty na rukou.

Lakování nehtů na nohou

  1. Dopřejte si chvilku relaxace a namočte nohy do vody se zjemňující solí a kapkou vonného olejíčku. Důkladně vyčistěte okolí nehtů a prostor pod nimi.
  2. Nůžkami nebo kleštičkami nehty ostříhejte. Buďte přitom opatrní, protože veškerá zranění na nohou znepříjemňují chůzi a nošení bot.
  3. V dalším kroku zatočte s kůžičkou. Nestříhejte ji, ale pomocí tyčinky z pomerančového dřívka ji po namočení nohou ve vodní lázni jednoduše zatlačte.
  4. Pilníkem nehty vytvarujte do požadovaného tvaru, ideálně do kulata, abyste předešli jejich zarůstání. Povrch nehtu poté můžete uhladit jemnějším pilníkem či leštičkou na nehty
  5. Následně nehty nalakujte. Použijte podkladovou bázi, poté naneste hlavní lak a na něj svrchní kabát v podobě top coatu.

Přidat komentář

1 × three =