Nejlepší arganový olej

Arganový olej v kosmetice – na vlasy, pleť, obličej i řasy. Tipy na TOP produkty

Arganový olej možná znáte pod označením Marocké zlato. Je to zázračný elixír plný účinných látek, jež mají blahodárný vliv na pokožku těla, obličej, vlasy i nehty. Ten nejlepší arganový olej dokáže nahradit hned několik kosmetických přípravků, které zabírají místo ve vaší koupelně. Zajistí sametově hebké a lesklé vlasy bez roztřepených konečků, jemnou pleť a krásné zdravé nehty.

Olej se získává z jader argánií, které rostou pouze na jediném místě na světě, a to v Maroku. Jsou tedy velmi vzácné, což se odráží v ceně arganového oleje. V tomto ohledu se nebojte sáhnout po dražších přípravcích s jeho 100% obsahem, přidané látky totiž radikálně snižují účinky oleje. Abyste věděli, který produkt si nakonec vybrat, přečtěte si recenze arganových olejů, které prozradí vše o složení, účincích i ceně daného výrobku.

V článku se dále dozvíte, jaké parametry při výběru arganového oleje zohlednit a podle čeho poznáte jeho kvalitu. Poradíme vám také, jak olej používat a jakých výsledků s jeho péčí dosáhnete. Přečtěte si vše o arganovém oleji a přesvědčte se, že to nejlepší nám dává sama příroda.

Porovnání nejlepších arganových olejů – TOP 5

Porovnání 5 nejlepších produktů obsahujících arganový olej. Zbylé další tipy najdete v článku pod tabulkou.

ProduktNaše hodnoceníOrientační cena
Moroccanoil Treatment
TOP 1

- na vlasy

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 400 Kč Zjistit cenu
Renovality Original Series
TOP 2

- pleť, pokožka, tělo i vlasy

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 300 Kč Zjistit cenu
John Masters Organics
TOP 3

- 100% arganový olej

[usr 5 text="true" tooltip="true"]
cca 1300 Kč Zjistit cenu
Nobilis Tilia arganový olej
TOP 4

- na pleť

[usr 4.9 text="true" tooltip="true"]
cca 450 Kč Zjistit cenu
Vivaco Bio
TOP 5

- pleť, vlasy a nehty

[usr 4.8 text="true" tooltip="true"]
cca 330 Kč Zjistit cenu

10 tipů na nejlepší produkty s arganovým olejem v recenzi

Na trhu je k dostání spousta kosmetických produktů a zkoušet jeden po druhém by trvalo věčnost. Přečtěte si proto radši recenze arganových olejů zahrnující ty nejprodávanější výrobky. V některých případech se jedná o 100% arganový olej, jindy jde o přípravek s jeho příměsí. Vyberte si z již ověřených marockých pokladů a pečujte o celé tělo jediným produktem.

1. Moroccanoil Treatment – olej pro jemné a světlé vlasy

Moroccanoil Oil Treatment

Tento marocký poklad je vhodný zejména pro světlé a jemné typy vlasů, kterým poslouží jako multifunkční péče. Jedná se o směs olejů s ultralehkým složením, které se do vlasů okamžitě vstřebává a nezatěžuje je. Vlasy jsou už po první aplikaci hedvábné, měkké a plné oslnivého lesku. Olej napravuje strukturu vlasů přetížených nepříznivými vlivy životního prostředí a stylingem.

Pečuje o roztřepené konečky, které zaceluje a pomáhá zlepšit ovladatelnost neposedných kadeří. Při aplikaci vás jistě potěší, že krásně orientálně voní, pravděpodobně bude tedy v jeho složení vonná příměs. 100ml lahvička s praktickým aplikátorem stojí okolo 800 Kč a ohlasy jsou na tento produkt velmi příznivé.

2. Pure Argan Oil by Moroccanoil Body – 100% čistý arganový olej

MoroccanOil Pure Argan Oil

Dalším z vybraných top produktů je arganový olej od stejné značky Moroccanoil. Jedná se o 100% čistý olej, který je určený pro výživu pokožky od hlavy až k patě a k posílení vlasů a nehtů. Při aplikaci oceníte praktické kapátko a konzistenci oleje, která se velmi rychle vstřebává.

Je relativně bez vůně, což svědčí o jeho čistém složení. Obsahuje esenciální mastné kyseliny, vitamín E a další antioxidanty poskytující řadu výhod. Naopak v něm nenajdete žádné parabeny, ftaláty či umělou parfemaci. Olej při dlouhodobém používání zlepšuje strukturu a sjednocuje tón pleti, podporuje růst vlasů a nehtů a zajišťuje dokonale hladkou pokožku. Za kvalitu si tady ale připlatíte, 50 ml totiž stojí okolo 1 300 Kč.

3. Renovality Original Series – arganový olej lisovaný za studena

Renovality arganový olej lisovaný za studena

Jestliže dáváte přednost produktům od českých výrobců, pak vás jistě zaujme tento rostlinný arganový olej. Je lisovaný za studena, což je velmi šetrný způsob výroby se zachováním velkého množství cenných látek. Stejně jako všechny kvalitní oleje je vhodný k použití na pleť, pokožku těla i na vlasy.

Má intenzivní hydratační schopnosti a také blahodárný vliv na zarudlou a vysušenou pokožku se sklony k popraskání, kterou již po první aplikaci zaceluje a nechává příjemně zklidněnou. Okamžité výsledky jsou viditelné i při použití na vlasy, suché kadeře poškozené barvením jsou po péči hezky vyhlazené a lesklé. Potěší vás, že 100ml balení je vybavené praktickou pumpičkou, takže se olej při aplikaci pohodlně nanáší. Zmíněné 100 ml stojí okolo 300 Kč, což z oleje dělá velmi dostupný výrobek.

4. Purity Vision Arganový olej RAW B

Purity Vision Arganový olej RAW BIO

Tento 100% raw BIO arganový olej je za studena lisovaný, pochází z produkce PURITY VISION a skvěle se hodí jako pěstící péče pro denní i noční použití. Je určený pro ošetření citlivé pokožky očního okolí, kde má zároveň protistárnoucí efekt.

Používá se až po důkladném vyčištění a tonizaci pleti, kdy ji jako finální krok zajistí výživu a hydrataci. Již po první aplikaci zanechává pokožku vláčnou a hebkou na dotek. Při pravidelném používání pak vyhlazuje jemné vrásky okolo očí a má také vynikající regenerační účinky na vlasy a polámané nehty. 30ml varianta stojí okolo 250 Kč.

5. Balmain Argan Moisturizing Elixer

Balmain Argan Moisturizing Elixer

Jako další jsem zapojila tento elixír z arganového oleje, který si na nic nehraje. Nejedná se o čistý arganový olej, ale o aktivní koncentrát, který má však podobné účinky. Tento je ale určený přímo na vlasy, kterým okamžitě dodá zdravý vzhled. Nezanechává po sobě žádné mastné stopy a má velmi jemnou vůni typickou pro danou značku.

Sérum z čistého organického arganového oleje obsahuje také hedvábný protein, který spolu s olejem stojí za skvělými výsledky. Používá se před mytím vlasů, zabrání, aby se do nich dostala vlhkost a sníží tak dobu potřebnou k vysušení. Za 100 ml si výrobce účtuje okolo 900 Kč – pokud hledáte výživu pro vaše vlasy, pak jej můžeme bez obav doporučit.

6. John Masters Organics – 100% arganový olej na tvář, tělo a vlasy

John Masters Organics 100% Argan Oil 100% arganový olej

Dalším ze 100% arganových olejů je tento od John Masters Organics. Hodí se k použití na pleť, vlasy i pokožku celého těla. Má intenzivní hydratační schopnosti, obnovuje flexibilitu pokožky a zanechává ji příjemně vláčnou. Je ideální pro každodenní ošetření pleti, protože působí jako skvělá prevence proti vráskám.

Při použití na vlasy zamezuje jejich krepatění a opravuje roztřepené konečky, regeneruje také vysušené a lámavé vlasy. Jedná se zkrátka o univerzálního pomocníka pro komplexní péči. Patří však k dražším produktům, 59 ml stojí okolo 1 300 Kč.

7. Nobilis Tilia arganový olej Bio

Nobilis Tilia arganový olej Bio

Český výrobce certifikované přírodní kosmetiky má ve svém portfoliu také za studena listovaný bio arganový olej. Je vhodný pro zralou, suchou, citlivou, mastnou i smíšenou pleť, které dodá mladistvý svěží vzhled. Tradiční marocká péče zajistí díky vysokému obsahu vitamínu E ochranu před působením nepříznivých vlivů životního prostředí.

Při použití na pokožku se používá namísto pleťového mléka či krému. Hodí se ale také k ošetření očního okolí nebo vlasů. Nemá výraznou vůni, takže pokud byste si chtěli při aplikaci užít také příjemné aroma, smíchejte jej například se šípkovým či makadamiovým olejem, kombinace zajistí ještě větší přísun cenných látek. Jeho cena je docela příznivá, 100ml balení stojí okolo 450 Kč.

8. Sefiros Bio arganový tělový a masážní olej

Sefiros Bio arganový tělový a masážní olej

Arganový olej ve své čisté podobě nabízí i značka Sefiros. Tento je opatřený praktickou pumpičkou a sympatickým balením, takže se bude na poličce v koupelně vyjímat. Zvážit byste jej měli ale zejména skrze poměr výkonu a ceny. Jedná se o olej v bio kvalitě, lisovaný za studena, se širokou škálou možností využití. Hodí se pro všechny typy pleti a vlasů, takže jej můžete používat bez ohledu na vaše specifické potřeby v oblasti kosmetiky.

Poslouží jako hydratační přípravek pro pleť i pokožku těla, jako koupelový či masážní olej, sérum pro lesk a revitalizaci vlasů, zjemňovač nehtové kůžičky nebo regenerační pleťová maska. Při pravidelném používání olej pomáhá předcházet vzniku strií. Navíc za tento marocký poklad ve 100ml balení zaplatíte jen okolo 300 Kč, což za vyzkoušení rozhodně stojí.

9. Vivaco Bio arganový olej

Vivaco Bio arganový olej

Tento za studena lisovaný olej od značky Vivaco je vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé. Zpomaluje její stárnutí a při pravidelném používání v oblasti okolo očí pomáhá předcházet vzniku jemných vrásek. Pro celkovou hydrataci pleti je vhodné jej používat spolu s dalším přírodním kosmetickým produktem, avšak dá se používat i samostatně. Hodí se také pro péči o oslabené vlasy a nehty, kterým zajistí výživu a urychlí regeneraci. Jeho cena je příznivá, 100ml olej v tmavé skleněné lahvičce s dřevěným uzávěrem stojí okolo 330 Kč.

10. Kérastase Elixir Ultime L’Huile Originale – všestranný zkrášlující olej

Kérastase Elixir Ultime L'Huile Originale Všestraný zkrášlující olej

Jako poslední jsem zahrnula přípravek na vlasy, který je směsí mnoha účinných látek. V jeho složení najdete právě i arganový olej, jenž díky vitamínu E vlasy chrání před vnějšími vlivy. Dále obsahuje marula olej obohacený o vitamíny C a D, olej z kamélie, pracaxi a kukuřičný olej. Přípravek funguje jako všestranný pomocník při péči o vlasy.

Zajišťuje dlouhotrvající efekt lesku a oživení vlasů, zaceluje roztřepené konečky a poskytuje vlasům ochranu před tepelnou úpravou při stylingu. Dá se použít kdykoliv během dne pro oživení struktury vlasů. Jako parfemace je zde použito přírodních ingrediencí, ucítíte například fialky, mandarinku, dřevité tóny či pižmo. Olej na vlasy ve 100 ml balení stojí okolo 650 Kč, pokud máte rádi značku Kérastase, pak rozhodně stojí za vyzkoušení.

Arganový olej: Výroba a účinky

Jakožto zázračný pomocník v péči o krásu a zdraví se arganový olej osvědčuje již po staletí. V moderní kosmetice se ale začal využívat poměrně nedávno. Důvodem je zřejmě malá rozšířenost argánií, které rostou pouze v jediné oblasti na celém světě.

Výroba oleje je navíc poměrně náročná, což se promítá do jeho ceny. Za jeden litr dnes zaplatíte okolo 4 000 korun. Investice se ale vzhledem k jeho účinkům opravdu vyplatí. Přečtěte si, z čeho se arganový olej vyrábí, jak se používá a jaké má účinky na lidské zdraví a krásu.

Z čeho se arganový olej vyrábí?

Arganový olej se vyrábí z jader získaných ze semen argánie. Jedná se o trnitý středně velký strom se sukovitým kmenem, který nese jméno po městečku Argana, jež leží v západním podhůří Atlasu. Přirozeným domovem argánie je celé jihozápadní Maroko.

Argánie obrůstá silně vonícími květy, ve kterých však hmyzu nenabízí nektar, ale pouze pyl. Jakmile plody uzrají, stane se z nich žlutá peckovice s trpkou chutí, která skrývá až tři jádra. Z nich se následně vyrábí arganový olej.

Výroba arganového oleje v historii a dnes

Ještě donedávna sbíraly arganová semena marocké kozy. Vybíhaly za pastvou do korun stromů, kde požíraly trpké plody a pecky plivaly na zem. Po kratičkém přežvýkání již byly lehce natrávené, což usnadnilo následující výrobní proces. Stačilo je jen posbírat. Skrze škody, které kozy způsobovaly, se ale UNESCO rozhodlo arganový les prohlásit za biosférickou rezervaci. V jihozápadním Maroku tato rezervace zahrnuje území o rozloze přes 25 000 km2. Dnes už kozy do korun stromů vybíhat nesmějí a sběrači semen proto vyčkávají, až plody uzrají a samy spadnou, případně jim ke spadnutí dopomohou tyčemi.

Takto dříve sklízeli kozy plody z arganu
Takto dříve sklízeli kozy arganová semena

Po sesbírání semen následuje při tradiční výrobě ruční vylouskání jader. Arganové plody jsou však velmi tvrdé, což celý postup dost stěžuje. Jádra se poté rozdrtí v ručních mlýnech a ze vzniklé husté pasty se uplácá bochník. Ten se následně hodiny ručně hněte, přitom vylučuje olej, který se sbírá a filtruje. Výroba jediného litru oleje zabere až dva dny tvrdé práce, přičemž je potřeba okolo 30 kilogramů semen. Pro přiblížení se jedná o jeden až dva vzrostlé stromy argánie.

Kvůli náročnosti tradiční výroby se výrobci rozhodli hledat alternativní postupy. Některé výrobní procesy kvalitu oleje dokonce vylepšují, například po rozdrcení semen v hydraulických lisech je jeho konzistence lepší a hutnější, protože se do oleje nepřidává tolik vody jako při ruční výrobě. Rozšířená je také chemická extrakce, kdy se z arganových jader dostane více oleje než při mechanickém zpracování. Díky tomu je olej levnější, avšak je zde riziko, že může obsah zbytky chemikálií.

Účinky arganového oleje

Věděli jste, že arganový olej dokáže nahradit hned několik kosmetických přípravků najednou? Umí hydratovat, regenerovat a obnovovat vitalitu nejen pleti, ale také vlasů a nehtů. Přečtěte si, jaké komplexní účinky arganový olej nabízí.

Pokožka – tělo i obličej

  • Na pokožku má arganový olej všestranné hojivé účinky.
  • Zpomaluje stárnutí buněčných struktur.
  • Pomáhá při regeneraci pokožky díky obsahu antioxidantů, zejména vitamínu E.
  • Vyživuje a hydratuje pleť, která je ihned po aplikaci hebká a lesklá.
  • Při pravidelném používání snižuje produkci kožního mazu.
  • Podporuje tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce, čímž pomáhá vyhlazovat vrásky.
  • Vhodný pro zklidnění pokožky po hmyzím bodnutí, při akné, ekzému či po opalování.

Vlasy a řasy

  • Urychluje růst vlasů, řas i obočí.
  • Hloubkově je hydratuje a snižuje jejich třepení.
  • Obnovuje a zesiluje strukturu vlasů.
  • Zvyšuje lesk od kořínků ke konečkům.
  • Vyživuje pokožku hlavy a předchází tvorbě lupů.

Nehty

  • Vhodný pro péči o nehty a nehtová lůžka.
  • Urychluje hojení záděr.
  • Posiluje lámavé nehty a poskytuje jim výživu.
  • Podporuje léčbu dermatologických onemocnění včetně plísní.

Jak vybrat arganový olej?

Při výběru arganového oleje se zaměřte hlavně na jeho složení a kvalitu. Co všechno obsahuje a podle čeho poznáte skutečně kvalitní olej se dozvíte níže.

Složení arganového oleje

Kvalitní arganový olej se skládá ze 100% arganového oleje, přidáváním dalších látek se jeho účinky pouze snižují. Jaké hlavní složky obsahuje?

  • Vitamín E se přirozeně rozpouští v tucích a jakožto antioxidant má protizánětlivé účinky. Vyživuje kožní buňky do hloubky, bojuje proti jejich stárnutí a zabraňuje vysychání pokožky. Vitamín E také posiluje cévy a žilní stěny.
  • Esenciální mastné kyseliny naše tělo potřebuje, ale není schopno si je samo vytvořit. Skrze arganový olej mu dodáte potřebnou dávku těchto látek, díky čemuž bude vaše pokožka zdravá a trvale v kondici.
  • Polyfenoly jsou přírodní rostlinné látky, které mají antioxidační vlastnosti. Rovněž působí protizánětlivě, desinfikují a eliminují stárnutí pokožky.
  • Kyselina Ferulová se řadí mezi výše uvedené polyfenoly. Chrání pokožku proti působení UV záření a jeho škodlivým účinkům. Arganový olej je tedy více než vhodné používat v prosluněných dnech, kdy se budete dlouho pohybovat na přímém slunci.
  • Steroly pomáhají udržovat silnou buněčnou membránu, působí protizánětlivě a podporují proces látkové výměny. Podporují také přirozenou vlhkost pokožky a zajišťují, že se do krevního oběhu dostává méně cholesterolu.
  • Skvalen je látka napomáhající při léčbě ekzému nebo poranění pokožky. Podporuje také zvýšení její odolnosti vůči působení UV záření.
  • Kartenoidy rovněž chrání pokožku před působením UV záření, avšak stojí také za jejím zdravým hnědým tónem. Podporují imunitní systém, zesilují pokožku a mají také příznivý vliv na ženské reprodukční orgány.

Podle čeho poznat kvalitní arganový olej?

Ve snaze o snížení výrobních nákladů se někteří výrobci uchylují k méně šetrným postupům, které mají na blahodárné účinky oleje negativní vliv. Víte, jak poznat kvalitní arganový olej na vlasy, pleť i nehty?

1. Etiketa, obal a cena

Každému oleji škodí denní světlo a působení slunečního záření, proto by měl být plněn do tmavého obalu. Ideální je tmavé sklo, které chemicky pasivní a nijak nenarušuje složení oleje. Na etiketě by pak měl být vyznačen původ a místo zpracování. Přihlédněte také k ceně, podezřele levný produkt byl téměř jistě vyroben chemickým postupem, při kterém však přišel o většinu svých cenných látek.

2. Vůně

Arganový olej používaný pro kosmetické účely má velmi jemnou ořechovou vůni. Umělá parfemata a výrazná intenzita naznačují, že se výrobce snažil zakrýt pochybné složení oleje. Jestliže tekutina zapáchá nakysle, pak zkontrolujte, zda již neuplynula doba použitelnosti. Pokud olej naopak necítíte vůbec, mohlo by se jednat o chemicky upravenou variantu, která spolu s vůní přišla i o cenné aktivní látky.

3. Odstín

Olej má přirozeně zlatavou barvu a je zcela normální, že se v něm mohou objevovat stopy sedimentu po arganové pastě. Ty svědčí o kvalitě produktu a nejsou nijak závadné. Pokud má olej velmi tmavý odstín, může se jednat o kulinářskou variantu získanou z pražených jader, která se však pro kosmetické použití příliš nehodí. Naopak příliš světlá až průhledná barva značí obsah nežádoucích chemických příměsí.

4. Konzistence

Konzistence arganového oleje je o něco hutnější než mají běžné rostlinné oleje. Velmi řídká, nebo naopak hustá až lepivá konzistence ale poukazuje na nekvalitu výrobku. Stejně tak vyšší mastnost, která svědčí o chemickém výrobním postupu. Kvalitní olej se do pokožky snadno vstřebává, nechává pleť jemnou a prodyšnou, rozhodně nezpůsobuje žádné podráždění a nezanechává po sobě mastnotu.

Použití arganového oleje

Právě skrze své všestranné použití je arganový olej velmi oblíbený. Blahodárné účinky má jak na pleť a vlasy, tak i na nehty, rty, řasy a obočí. Jak používat arganový olej?

  • Vlasy: Pamatujte, že méně je více. Do mokrých, ručníkem vysušených vlasů vetřete opravdu jen pár kapek arganového oleje. Snažte se jej vmasírovat hlavně do délek, nedávejte jej k hlavě. Olej nádherně vyhladí strukturu vlasů a usnadní jejich rozčesávání.
  • Nehty: Nejdříve ruce nahřejte a navlhčete, na ne zcela suché nehty poté nakapejte jen malé množství oleje. Ideálně ruce přikryjte nahřátým ručníkem a dopřejte si hřejivý, alespoň pětiminutový zábal, který usnadní vstřebávání účinných látek.
  • Pleť: Kapátkem naneste malé množství oleje a jemnými krouživými pohyby vmasírujte do pokožky. I v tomto případě můžete před aplikací pokožku nahřát, případně olej nanášejte po koupeli a opakujte ideálně 2× denně.
  • Řasy: Po důkladném odlíčení naneste na kartáček na řasy pár kapek arganového oleje a řasy jemně pročesejte. Opakujte ideálně po každém odlíčení. Při pravidelném používání olej prodlužuje nejen řasy, ale i jejich životnost a také řasy zahušťuje.
  • Obočí: Také obočí ošetřujte olejem pouze odlíčené. Postup je podobný jako při ošetření řas. Na kartáček naneste olej a obočí důkladně pročesejte, aby se účinné látky dostaly k jednotlivým vláknům. Výsledkem bude obnovené a zahuštěné obočí.
  • Koupele: Máte-li rádi horké koupele, pak při napouštění vany přidejte pár kapek arganového oleje. Po koupeli bude vaše pokožka hydratovaná a na dotek neodolatelně hebká.
  • Další použití: Arganový olej lze také přidávat do krémů, pleťových masek a dalších kosmetických výrobků. Díky tomu zvýšíte jejich hydratační a revitalizační účinek. Skvělý je také při masážích, díky kterým se do pokožky dokonale vstřebají jeho účinné látky.

Skladování a trvanlivost arganového oleje

Aby arganový olej vydržel co nejdéle i po otevření, nepřelévejte jej z obalu, v jakém jste olej pořídili. Tmavé sklo jej chrání před působením UV záření. Díky svým antioxidačním schopnostem vám olej vydrží až 2 roky. Ideálně jej udržujte při pokojové teplotě a pokud jej dlouho nebudete otevírat, pak při teplotě pod 10 °C.

Přidat komentář

four + 5 =